Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Varoluş - Gürhan Öztürk
#1
“Bir döngünün içinde hapsolduğunuzu hiç düşündünüz mü? Yaşadığımız bu evren aslında kendini tekrar edip duruyor, size de bu şekilde gelmiyor mu? Aslında hep tekrarlardan ibaretiz, nakaratlar arasında yaşayıp gidiyoruz.”

Tüm dünya karanlık altında… Artık güneş gününü göstermiyor ve sürekli kapkara bulutlarla kaplı bir atmosfer var dünyada. Gizemli bir felaketin ardından insanlar yaşam savaşına asıl yeni başladığını fark ediyorlar. Tüm şehirler yıkılmış vaziyette ve kimse yol göstermek için ortaya çıkmıyor. İnsanlar tamamen tek başlarına kaldıklarında ilkel benliklerini ortaya çıkartmaya başlıyorlar. Herkes bir arayış içerisinde…

Poyraz’ın da arayışı böyle bir dünyada başlıyor. Kaybettiği küçük kızının yerine koyduğu Yeliz ile beraber göçebe bir hayatta oradan oraya dolaşıyorlar. Tek bir amaçları var, o da huzurla gözlerini kapatabilecekleri bir barınak bulabilmek…

Kitabın asıl teması Arayış… Bunun dışında insanlar sırasıyla hayatlarında yer etmiş kavramları sorgulamaya başlıyorlar. Ölüm, Acılar, İnanç, Ahlak, Vatan, Özgürlük ve nice kavramın gerçekten de doğada yerleri var mı yoksa insanoğlunun kendi benliğinde mi yarattığı kavramlar? Poyraz yaşamının geri kalan kısmında yoluna çıkan farklı yollarda bu kavramları düşünmeye başlar ve bir sürü yeni yoldaş ile yoluna devam eder ta ki arayışı bitene kadar.

Başkalarının da amaçları farklıdır. Kimisi insanları bu felaketten kurtulacak olan şeyin onlara liderlik edecek birisi olduğunu düşünecektir ve kendi sınırlarını çizip cesur yeni dünyasını kurmaya girişecektir. Başka birisi de insanları ahlaksız eylemlere karşı koruyacak olan şeyin inanç olduğunu düşünecek ve bu yolda giderken de acımasız tedbirler almaktan çekinmeyecektir, ama bu da bir sürü kişinin ona karşı çıkmasına neden olacaktır. Bir başka yerde de bir bilim adamı felaketin nedenlerini araştırmaya çalışmaktadır, ama yoluna çıkan bir sürü engel vardır. Bunlardan biri de insanların çoğunun bu felaketi bilimsel olarak görmekten ziyade başka anlamlara çekmek istemesidir. Gerçekten bu olay, sonun başlangıcı mıdır yoksa insanlık bu felaketi bir arada yaşayabilmeyi öğrenirse atlatabilecek midir? Herkesin kendine özgü arayışı artık başlamıştır.

Gürhan Öztürk’ün yazdığı Varoluş serisinin ilk kitabında sizleri bir sürü farklı karakterin bakış açısıyla ilerleyen bir kurgu beklemektedir. Her karakter kendi düşünceleri doğrultusunda olaylara farklı yönlerden bakmaktadır ve kimse gerçek anlamda haklı değildir her zaman olduğu gibi. Kitapta geçen olası olaylar titizlikle araştırarak yazılmıştır ve bilimsel olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Ama sonuçta okurun kendi görüşüne bağlı bırakılmıştır bazı kısımlar, kişi nasıl görmek isterse hangi karakterin arkasında durursa gerçek onun için o şekilde kalacaktır.

Kitap daha yeni çıkmıştır. Şimdilik Netkitap’dan indirimli fiyata alınabilinmektedir. Haftaya diğer kitapçılara da dağıtımı yapılacaktır.

Yayınevi: Cinius Yayınları

Baskı Tarih: Ekim 2013
Sayfa: 258

http://www.dr.com.tr/Kitap/Varolus//Edeb...0000565026

http://www.idefix.com/kitap/varolus-gurh...BSEB7SCYYJ

http://www.ciniusyayinlari.com/kitapayri...?id=189583

varolus_2013_10_25_0.jpg
#2
Çok güzel bir tanıtım olmuş dostum,ellerine sağlık.
#3
Çok teşekkür ederim Smile))
#4
Varoluş serisi dünyamızda her an yaşanabilir bir doğa felaketinin ardından yıkılmış bir şehirde hayat mücadelesi veren bir grup insanın maceralarını anlatır. Poyraz, her şeyini kaybetmiş, yaşlı bir adamdır. Yeliz ise felaket nedeniyle ailesini kaybetmiş, yalnız yaşamaya mahkum bırakılmış küçük bir kız çocuğudur. Poyraz, bu kızda yıllar evvel kaybettiği küçük kızının yansımasını görür ve ona babalık yapmaya başlar, amacı ise kendisi ölmeden önce ona uygun bir yuva bulmaktır.

Poyraz maceraları boyunca değişik insanlarla da karşılaşacaktır. Bazılarını gruba katmaktan ve yoldaş edinmekten de kaçınmayacaktır. Gitarını en güvenilir dostu gören ve var olan tüm kuralları reddeden Yiğit, hayatta kalmayı kendine tek amaç edinmiş ve bu uğurda yapmayacağı şey olmayan Kerem, emekli olduktan sonra avcılığa merak sarmış ve seküler bir düşünce tarzını benimsemiş olan Leyla, arzu etmediği halde yaşamak için insanları gasp etmekten ve yaralamaktan çekinmeyen bir serseri grubunun kendisiyle ilgili hayatı pahasına sakalmak zorunda olduğu bir sır saklayan üyesi Berk gibi nice değişik insan Poyraz'ın amacında ya engel ya da destek olacaktır.

İnsanlar da bu yeni dünya düzenine adapte olmaya çalışırlar, herkesin ideolojisi ve kurtuluş planı farklıdır. Demir yumrukla insanları yöneterek kendi sınırlarını çizen Reis, insanların ahlaksızlığın pençesine düşmesinden korktuğu için aşırı sert tedbirler almaktan çekinmeyen Hoca Efendi, ordunun geri kalanı ile ülkesine geri dönüp çoktan vatan kavramını unutan insanların arasında liderliğe soyunan Büyükelçi Alev, kocasının tehlikeli yönetiminin getirdiği sonuçların farkında olan ve bu nedenle eşine karşı ayaklanma başlatan Meltem, son olarak grubuna katılan yeni yoldaşlarıyla Yeliz ile beraber gözünün arkada kalmayacağı bir yuva arayışını sürdürürken göçebe bir yaşamın içinde kendini bulan Poyraz. Her biri kendi liderlik anlayışıyla bu yeni düzenin bir parçası olacaklar.

Çok uzak bir yerde okyanusun ortasında bir gemide ise farklı bir mücadele sürmektedir. William, bu felaketin gizemlerimi çözmeye adamış bir bilim insanıdır, ama gemideki kişiler yeni dünya düzeninde kendi ülkelerinin sınırlarını çizmekle meşguldürler.

Herkesin varoluş amacı farklıdır. Poyraz insanlar için eskiden tabu olmuş kavramları sorgularken kendi varoluş amacını da düşünmek zorunda kalır. Aile, Vatan, İnanç, Aşk, herkesin ulaşmak istediği bir amaç vardır.

Buradan kitaptan iki örnek  bölüm okuyabilirsiniz:

http://catboy7402-gurhanozturk.blogspot....tk-bu.html

http://catboy7402-gurhanozturk.blogspot....um-ii.html

Buradaki ankete de katılarak destek olabilirsiniz: https://docs.google.com/forms/d/15nO2CXz...M/viewform