Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Yazım Kurallarına Biraz Daha Dikkat
#1
Evet arkadaşlar, özellikle forum yönetimi, lütfen şu dahi anlamındaki "de" yahut bağlaç olan "ki" gibi ufak şeylere ve büyük küçük harf kullanımına dikkat edelim. Yaptırım falan uygulansın uymayanlara. Dili doğru yazmak bu kadar mı zor? Lütfen şunu düzeltin biraz. Resmen görüntü kirliliği oluşuyor. Buna el atın, forum İnci Sözlüğe döndü. Teşekkürler, iyi forumlar.
[+] Dovahkiin Skywalker isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#2
"... forum İnci Sözlük'e döndü."*
[+] SHYAH isimli üyenin iletisini 6 üye beğendi
#3
De'yi, ki'yi ayrı yazmasınlar, alıştım artık. Yazı okunabilir olsun yeter, yönetimden kimse bağlacı ayırmadı diye birine ceza vermekle uğraşmaz, benim sürekli dırdır ettiğim 3-4 sene önce uğraşmıyorlardı, şimdi hiç uğraşmazlar.

Şu konuya bakın mesela: http://elderscrollsturk.com/konu-en-gucl...hberi.html

Linkteki konu gibi, bir yazıyı okurken gözlerimiz kanamasın yeter. Bırakalım millet kendi diline ihanet etsin, satsın kendi dilini. Bunu yapan kişiler utanmıyorsa ben niye uğraşacağım? Üniversitede bağlaç ayırmayı bilmeyen profesör var, anlatım bozukluğu yapmadan duramayan dönem projelerinin 90 üstü notlar aldığını gördü bu gözler. Forumda da takılsınlar işte kendi kafalarına göre. Nasılsa daha kendi dilini yazmayı bilmeden ülkede her konuma gelebiliyorsun.

En iyisi dilbilgisi katillerine cevap vermemek, kendi açtığınız konunun altına bile yazsalar cevap vermeyin. Sanki onlar yokmuş gibi davranın, bir yönetici bile bunu yapsa dışlayın onu, engelleyin hatta, mesajlarını görmeyin. Ben bu sisteme geçtim artık, dilini sallamayanı ben de sallamayıp hemen engelliyorum. Temiz.
[+] vatansever isimli üyenin iletisini 6 üye beğendi
#4
Bunlarada kıl oluyorum. Çok biliyorsan uyar öğret, göster yanlışını. Adam doğrusunu biliyor da inatla aksini mi yazıyor.

Ne saçmasınız diyesim geliyor ama yanlış anlaşılır tartışma falan der cart curt uzar gider gerennnk yok.

Madem, çok hassassın bu konuda ? Okuldaki öğretmenleri örnek alın bari. Hangi biri dalga geçiyor yada aşağılıyor yada şunu bile yazamıyor gözüme gözükme. Yok kirlilik. Yok engell mengel yapıyor ? Adamlar bu konuda dikkatli oldukları için her defasında her gördüklerinde uyarıp, kelimenin/cümlenin doğrusunu yazıp düzeltiyorlar insanları.

Ama ne gerek var? Artiz artiz takılmak, artizzlik yapmak daha iyi dimie -_- 

Benimde yanlışım var. Ne olmuş? Okuldan ayrılalı asır oldu. Elimize kağıt kalem almayalı yıllar oldu. Her şey diğital yapar zeka akıllı program cart curt tıkla yap. Elbet unutacan bir şeyler.. Bozulacak yazın.. bilgin.. her ne şey ise.

İçeriği GösterSpoiler:

---
Ünide profesörü bile eki yanlış yazıyormuş. O adam senin yaşın kadar okudu çalıştı o mevkiye geldi büyük ihtimal. O yaştan sonra bir iki dikkatsizlik yanlışlık yapmış olabilir. Bu onu düşük insan yapmıyor.

yada bir cümle dahi yazamayan bir insan.. Bir eki bağlacı dahi doğru kullanamayan. Her ne şey zımbırtı ise.
Uyar düzelt o zaman profesörünü.. Eğer gerçek eğitimci ise cidden o işin içinde bi torpil fondik yok ise.. Onunda hoşuna gitsin. Laf edeceğine adama.
---
Öğrenciyse, genç öğrenci ? Ona ayrı. Ona bende kızarım. Özellikle yazım hatası değilde şımarıklığından. q mu kullananlar falan. Bir tarafından kelime üreten arkadaşlarımız Cheesy
asqım vb.
---
Adama kelimeyi yanlış yazdı bağlacı yanlış kullandı diye ceza vereceklermiş forumda? Duyduğum en saçma şey.
Konusunu da silip perma ban atın bari. Reason: de yi da' yı bitişik yazmış. Virgülü yanlış yere koymuş.
[+] ibodala isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#5
resim
[+] mertusta isimli üyenin iletisini 4 üye beğendi
#6
(07.01.2018, Saat: 16:43)mertusta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: resim

resim
[+] vatansever isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#7
Günümüzde bile "de" ve "ki" bağlaçlarının yazımı ülkemizde birçok insan için sıkıntı oluşturan bir durum. Herkesten yazabilmeleri istenemez ama noktalama işaretlerinin kullanımı (Özellikle dijital platform üzerinde nasıl kullanıldığı) , cümledeki anlamın anlaşılır olması, büyük harflerin doğru kullanımı ve kelimelerin doğru yazımı ön plana getirilebilir.
[+] Newoooo isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#8
yazım ve imla kuralları dilden bütünüyle ayrı kavramdır. kullanmayan, kullanamayan ya da yanlış kullanan insanlar dillerine ihanet etmezler. dil insanın, doğasını sesler aracılığıyla anlamlandırma yöntemiyken,  yazı sadece bunun kağıda dökülmüş halidir. edebiyatın korunması için önemlidir fakat ne onun şartı ne de sebebidir. dolayısıyla iletişimi düzgün bir şekilde sağlayan yazılardaki imla ya da yazım hatalarını sorgulamak bilirkişilik yapmaktan başka bir işe yaramaz.bu yüzdendir ki  yazım kurallarını tamamen reddeden dadaizm diye bir edebi akım dahi var. kuralları mesele haline getiren insanlar bana göre  ezikler.adamın hayatı boyunca bir başarısı yok, oturup konuşabileceği diğer insanlara caka satabileceği bir özelliği yok, küçükken kafasına nasıl olmuşsa de' leri ayırma özelliğini sokabilmişler.o da sosyal medyada dolanıp deyi ayrı yazacaktı burda mal ASD:aSD:asCheesyASCheesyasCheesyasCheesyaSCheesyAS:d  yazıp kural teröristliği yapıyorlar.
#9
(09.01.2018, Saat: 12:46)süleyman maik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yazım ve imla kuralları dilden bütünüyle ayrı kavramdır. kullanmayan, kullanamayan ya da yanlış kullanan insanlar dillerine ihanet etmezler. dil insanın, doğasını sesler aracılığıyla anlamlandırma yöntemiyken,  yazı sadece bunun kağıda dökülmüş halidir. edebiyatın korunması için önemlidir fakat ne onun şartı ne de sebebidir. dolayısıyla iletişimi düzgün bir şekilde sağlayan yazılardaki imla ya da yazım hatalarını sorgulamak bilirkişilik yapmaktan başka bir işe yaramaz.bu yüzdendir ki  yazım kurallarını tamamen reddeden dadaizm diye bir edebi akım dahi var. kuralları mesele haline getiren insanlar bana göre  ezikler.adamın hayatı boyunca bir başarısı yok, oturup konuşabileceği diğer insanlara caka satabileceği bir özelliği yok, küçükken kafasına nasıl olmuşsa de' leri ayırma özelliğini sokabilmişler.o da sosyal medyada dolanıp deyi ayrı yazacaktı burda mal ASD:aSD:asCheesyASCheesyasCheesyasCheesyaSCheesyAS:d  yazıp kural teröristliği yapıyorlar.

Yanlış, dil insanlar arasında iletişimi sağlayan bir araçtır. Bunun sesli ya da sessiz olması veya yazılı olması fark etmez. Fikir, düşünce ve bilgiyi aktarmaktır dil. Yazım ve imla kuralları ise hâli hazırda konuşma dilinde dikkat edilmesi zorunlu olmasa bile, forum gibi bir platformda kullanılan yazı dilinde dikkat edilmesi gerekir.

Dipnot: Ne zamandan beri yanlışları düzeltmek suç oldu?
[+] Newoooo isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#10
Yanlışları düzeltmek suç değil tabi de.. Daha de yi bile ayrı yazamıyor ayol. Görmek istemiyorum. Engelleyin benim gibi, ben engelliyorum. Göz zevkimi bozuyor ayol gibi şeyler. Suç demiyelim de.. Çirkin şeyler. 

yada ceza işlem uygulamak ? Yok daha neler.. Uyarı gönderebilirsin iyidir hoştur. Foruma gönderi yaparken yazım şekline biraz daha özen gösterelim lütfen..  gibi gibi ..

@mertusta O nedir abi ya? Böyle s*l*k bir insan görmedim daha hayatımda. Birde ''arkadaşı'' mışmış ? Ne manyaklar var şu dünyada.. 

Bıçaktan bahsediyor. Tokat atmak vurmak hadi en ilerisi yumruk atmak falan da değil..  Çatlak, aynı süleyman'ın dediği gibi işte bu adam. Hayattaki tek gayesi oymuş.
#11
(09.01.2018, Saat: 14:18)ibodala Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yanlışları düzeltmek suç değil tabi de.. Daha de yi bile ayrı yazamıyor ayol. Görmek istemiyorum. Engelleyin benim gibi, ben engelliyorum. Göz zevkimi bozuyor ayol gibi şeyler. Suç demiyelim de.. Çirkin şeyler. 

yada ceza işlem uygulamak ? Yok daha neler.. Uyarı gönderebilirsin iyidir hoştur. Foruma gönderi yaparken yazım şekline biraz daha özen gösterelim lütfen..  gibi gibi ..

@mertusta O nedir abi ya? Böyle s*l*k bir insan görmedim daha hayatımda. Birde ''arkadaşı'' mışmış ? Ne manyaklar var şu dünyada.. 

Bıçaktan bahsediyor. Tokat atmak vurmak hadi en ilerisi yumruk atmak falan da değil..  Çatlak, aynı süleyman'ın dediği gibi işte bu adam. Hayattaki tek gayesi oymuş.

"Hatasız kul olmaz" 
Elbette her şey mükemmel olamaz ama yazılan yazılar da biraz "Bu yazıyı yazan kişi kurallara dikkat etmiş" diye düşündürtmeli bence. "de" ve "ki" eklerinin ayrı yazımı zaten sıkıntılı bir durum fakat yukarıda (bir üst değil ondan da üstte) belirttiğim gibi uyulması gereken temel kurallar vardır. Kimse kusura bakmasın ama yeni bir cümleye başlarken "shift" tuşuna basmaya tenezzül bile etmeyen adamı pek ciddiye alamıyorum şahsen.
[+] Newoooo isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#12
dil sadece iletişim için değildir aynı zamanda tabiatı anlamlandırma yöntemidir.bütün hayvanlar iletişim kurarlar sesler ya da başka kanallar aracılığıyla ama konuşma insanlara özgüdür.varlıkları kendi fikirlerimize göre katagorilendirdikten sonra kategorilere sesler atar sonra da onların kendilerine has özelliklerine göre isimler veririz. örneğin uzaktan bakıldığında köpekle köpük arasında bir ilişki yok ama yakın seslerle ifade ediliyorlar çünkü ikisinin arasında kabarma bağı var.köpeğin kabarık tüylü bir hayvan olması ile köpürmek filli arasında zihin bir etkileşim düşünmüş.ya da gebermekle gebe arasındaki ilişki.gebelik karın şişmesi olarak düşünülmüş ölünce insanın karnının şişmesinden yola çıkılarak ölüm eylemi gebermek olarak ifade edilmiş. her dilin kendine özgü bir varlığı düşünme ve algılama şekli var bunu fark etmesekte.hatta konuştuğumuz dilin kişiliğimize etki ettğine dair teoriler var o derece. insanlık var olduğundan beri varlığı ifade etmek için konuşuyor ama yazı topu topu 6 bin yıllık. yazı insanlar tarafından yaratılmış birşey dilin korunması için, dilin herhangi bir şekilde parçası değil.güney amerikadaki medeniyet yazıyı bulmadan gelişti ama onlar da konuşuyor ve iletişim kuruyorlardı :d

dipnotuna dipnot ulan:insanın içinde bir tür aşağılık duygusu var bu hissi yenmek için bir tür başkaldırıya sahip.bu bazen bilim olur, sanat olur, oyun olur vs. fakat insan içinde olan bu hissi telafi edebilmek için her zaman birşeylere başvurur. ama bazıları-ki bunlar bizim en ahlaksızlarımız olur- başkalarının aşağılığını sürekli onlara ve kendilerine hatırlatarak içindeki hissi bertaraf etmeye çalışırlar.bunların içlerinde bu imlacı teröristler de var. her yanlış yazılan kelimede afrikada bir insan ölmüyor, her kaçırılan bir virgülde bir fok balığı daha yalnız kalmıyor bütün bu tatava neden?
#13
(09.01.2018, Saat: 14:59)süleyman maik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: dil sadece iletişim için değildir aynı zamanda tabiatı anlamlandırma yöntemidir.bütün hayvanlar iletişim kurarlar sesler ya da başka kanallar aracılığıyla ama konuşma insanlara özgüdür.varlıkları kendi fikirlerimize göre katagorilendirdikten sonra kategorilere sesler atar sonra da onların kendilerine has özelliklerine göre isimler veririz. örneğin uzaktan bakıldığında  köpekle köpük arasında bir ilişki yok ama yakın seslerle ifade ediliyorlar çünkü ikisinin arasında kabarma bağı var.köpeğin kabarık tüylü bir hayvan olması ile köpürmek filli arasında zihin bir etkileşim düşünmüş.ya da gebermekle gebe arasındaki ilişki.gebelik karın şişmesi olarak düşünülmüş ölünce insanın karnının şişmesinden yola çıkılarak ölüm eylemi gebermek olarak ifade edilmiş. her dilin kendine özgü bir varlığı düşünme ve algılama şekli var bunu fark etmesekte.hatta konuştuğumuz dilin kişiliğimize etki ettğine dair teoriler var o derece. insanlık var olduğundan beri varlığı ifade etmek için konuşuyor ama yazı topu topu 6 bin yıllık. yazı insanlar tarafından yaratılmış birşey  dilin korunması için, dilin herhangi bir şekilde parçası değil.güney amerikadaki medeniyet yazıyı bulmadan gelişti ama onlar da konuşuyor ve iletişim kuruyorlardı :d

dipnotuna dipnot ulan:insanın içinde bir tür aşağılık duygusu var bu hissi yenmek için bir tür başkaldırıya sahip.bu bazen bilim olur, sanat olur, oyun olur vs. fakat insan içinde olan bu hissi telafi edebilmek için her zaman birşeylere başvurur. ama bazıları-ki bunlar bizim en ahlaksızlarımız olur-  başkalarının aşağılığını sürekli  onlara ve kendilerine hatırlatarak içindeki hissi bertaraf etmeye çalışırlar.bunların içlerinde bu imlacı teröristler de var. her yanlış yazılan kelimede afrikada bir insan ölmüyor, her kaçırılan bir virgülde  bir fok balığı daha yalnız kalmıyor bütün bu tatava neden?

"Söz uçar yaz kalır"
Dilin TDK anlamına, yetmezse başka kaynaklardan, yine yetmezse İngilizce kaynaklardan anlamına bakman iyi olur. Genelde şöyle bir kavram vardır: "insana özgü"
Dil sadece seslerden ibaret olmamıştır, buna en iyi örnek beden dilidir.
Köpeğin kabarık olma durumunun göreceli olduğu ve (verdiğin örnekler yabancı diller tarafından desteklenmiyor olsa bile) "gebermek" fiilinin argoya ait olmasıyla beraber daha çok kullanılan alternatiflerin var olması gibi olaylarda var. Konumuz bir kelime türetilirken veya oluşturulurken nelere bakıldığı değil, "dil" adı altında nelerin bulunduğu ki yazım dili adında da geçtiği gibi bir dil türü ve bu dil türünün de kendine ait kuralları var.
[+] Newoooo isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#14
Sen sadece dili iki insanın birbirini anlamasına yardım eden bir araç olarak görüyorsun fakat dil bundan çok daha fazlası. senin mantığınla düşünürsek hayvanlarda konuşuyor çünkü hem beden dilini hem de seslerle olan iletişimi çok yoğun olarak kullanıyorlar.dil dediğin şey 3. kere tekrar ediyorum bunu varlıkların zihinde oluşan imgelerini sesler aracılığıyla anlatılmasıdır. köpeğin kabarık olma durumunun göreceli olması(!) bahsine gelince gerçekten bunu yakalaman çok hoş olmuş, tebrik ederim. verdiğim örneklerin yabanı diller tarafından desteklenmediğini ise anlamadım.eğer bu tarz örnekler diğer dillerde yok diye düşünüyorsan semantics diye bir dilbilim var bu işlerle uğraşıyor. yazı da bir tür dil değil dilin bir kanalıdır.
#15
Hemen herkesi asıp kesmeyin. Mobilden yazarken nasıl dikkat edebiliriz ki? Şunu bile yazarken telefonu kırmamak için kendimi zor tutuyorum. Yazım kurallarına uyduğuma bakmayın 1 dakikada yazılacak şeyi 3 dakikada yazınca bir anlamı kalmıyor.